Yüksekte Çalışma Yönetmeliğine Acil İhtiyaç Var

Türkiye’de her yıl inşaat, telekomünikasyon ve enerji başta olmak üzere, yüksekte çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde iş kazalarının meydana geldiğini belirten Ali Kaya, “Son beş yılın iş kazası istatistiklerine baktığımızda her yıl ortalama 1400 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin neredeyse yarısı yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Ülkemizde yüksekte çalışmayla ilgili yönetmeliğin çıkarılması, yüksekten düşme sonucu gerçekleşen kazaların azalmasını sağlayacaktır” dedi.

Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda çalışma, yüksekte çalışmadır diyen Ali Kaya, “İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (OSHA) istatistiklerine göre 3,4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların yüzde 85’i hayatını kaybediyor. Eğitim ve dikkat eksikliği kazalara yol açıyor” şeklinde konuştu.

Kazalar ve kayıplar azalacakDünyada hiçbir şeyin insan hayatından değerli olmadığını belirten Kaya, sözlerini şöyle tamamladı. “İnsan hayatına mal olan her türlü olay, büyük kayıplara yol açıyor. Yüksekten düşme, iş kazalarından kaynaklanan yaralanmalarda ikinci, ölümlerde ise birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla yüksekte çalışma konusunun özel olarak ele alınması gerekir. Yüksekte çalışmayı düzenleyen yönetmeliğin çıkması hem kazaları hem de kayıpları azaltacaktır.”

HABERLER
TÜM HABERLER
Top