Kaya Grubu

HAKKIMIZDA

Kaya Grubu, 1980 yılında İstanbul Karaköy'de Sabri Kaya tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden günümüze yüksek entelektüel sermayesi ve üst düzey kadrosu, istikrarlı büyümeyle teknik ve teknolojik halatlar ve yüksekte çalışma sektörlerinde elde ettiği liderliği, iç pazarda sürdürebilir kılmış ve global dünyaya taşıyarak bu sektörlerin aranan markalarından biri olmuştur.

Grubumuz her geçen gün kendisini sürekli yenileyerek, endüstriyel iş güvenliği, yüksekte çalışma, kurtarma, teknik ve teknolojik halatlar, savunma sanayisine yönelik savunma ekipmanları, sağlık-emniyet-çevre proje yönetimi, akredite eğitim ve danışmanlık alanlarında hizmetlerini sürdürmüştür.

 

Yönetim ve üretim merkezimizi 2010 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ne taşımış ve sektöre güç katmak adına 2017 yılında kendi alanında ilk ve tek bakanlıkça onaylı, Türkiye'nin 97. Tasarım Merkezi'ni kurmuştur. Tasarım merkezimiz, yüksekte çalışma ve kurtarma ekipmanları, teknik ve teknolojik halatlar, savunma sanayi ve teknik kaldırma alanlarında tasarım, Ar-Ge ve ürün hizmetleri vermektedir.

 

Grubumuz İhracata dayalı ürünlerin üretimine öncelik vererek yerlilik oranlarını süratle arttırmış, yeterlilik hedefine hızla ulaşmış, yatırımlarımızda öncelikli ürün ve sistemler ile, ithal ürünlere ikame eden ürünleri tasarlayıp piyasaya arz etmeye başlamıştır. Bunun neticesinde ithal ürünlere yüksek bedeller ödenmesinin önüne geçilmiş ve ülkemiz cari açık dengesine olumlu katkılar sağlanmıştır.

 

Kalite sistem belgeleri, yüzlerce ürün belgesi ve akreditasyonları ile yurt içi ve yurt dışında 80’den fazla ülkede satış faaliyetlerini sürdürmekte, 20’den fazla ülkeye de, sağlık-emniyet-çevre proje yönetimini ve eğitim danışmanlık hizmetlerini büyüyerek sunmaktadır.


Yönetim Merkezimiz ve Üretim Alanlarımız

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde;

9500 m2 ofis ve teknolojik halat üretim merkezi, aynı sanayi bölgesi içerisinde, 10000 m2 açık eğitim ve test alanı ve Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde de 2500 m2 iş güvenliği ekipmanları üretim merkezi olmak üzere toplam 3 adet üretim tesisimiz bulunmaktadır.

 

2023 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 9500 m2 alana sahip merkezimize; Askeri tesis güvenlik belgesi, NATO Clearance askeri ürünler özel üretim izin belgesi, karbon ayak izi, LEED ve sürdürülebilirlik belgeleri alınarak ihracat için katma değer sağlanacaktır. Aynı bina içerisinde yapılacak eklentilerle; kapalı eğitim merkezi, halat ve yüksekte çalışma ekipmanları için iki farklı ISO 17025 akredite laboratuvar, hali hazırda mavi hat imkanlarına sahip firmamıza, bu hattın bir üst aşaması olan O.K.S.B. akreditasyonu bulunan gümrük ve antrepo sahası kurulacak, bina çatısına yapılacak 300 KVH GES yatırımı ile fabrikamız için gerekli enerji ihtiyacı karşılanacaktır.

 

2023 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki 10000 m2 rezerv alanımız üzerine yapılacak yatırım ile 14000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimiz hayata geçirilecektir. Ayrıca aynı yıl içerisinde Avrupa’da ihracata yönelik dağıtım kanallarının geliştirilmesine yönelik İngiltere'de depo ve üretim alanımız faaliyete geçirilecektir.

 

2023 yatırım yılı sonrasında, her iki yatırıma ilave olarak gerek kapasite artırımı, gerekse ekipman ve teçhizatlar konularında ek yatırımlar yapılarak 2024 yılından itibaren nitelikli istihdamın artışına katkı sağlanacaktır. Bununla birlikte son iki yıldır dijital dönüşüm ve endüstri 4.0’a yönelik yazılım altyapısı için çalışmalar tamamlanmış, önümüzdeki iki yıl içerisinde WCM (World Class Manufacturing) hayata geçirilecektir.

Uzmanlık ve Faaliyet Alanlarımız

Kaya Grubu;
Endüstriyel tesisler, Savunma Sanayi, Havacılık, Güvenlik, İnşaat, Madencilik, Ormancılık Enerji ve Telekomünikasyon, Dağcılık, Arama ve Kurtarma, Sektörleri için tasarlanan ve üretilen 1200’den fazla özgün reçeteli ürün,

Ticari Denizcilik, Yatçılık, Tekne, Lifting, Savunma, Off-Road, Oyun Alanları, Dağcılık, Arama ve Kurtarma, Havacılık, Güvenlik, Balıkçılık, Enerji, Madencilik, Ormancılık Sektörleri için tasarlanıp üretilen 9000’den fazla benzersiz reçeteli teknik ve teknolojik halat,

• İş sağlığı ve güvenliği ekipmanları, çevre danışmanlığı ve proje yönetimi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, inceleme ve denetim hizmetleri,
• ARGE ve tasarım, üretim, akredite eğitim ve danışmanlık,

 

Ve gizlilik sözleşmeleri dolayısıyla paylaşılmayan birçok askeri proje, ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Markalarımız ve Marka Değeri

12 ana ve 20 alt markası ile her yıl %10 artan, GAAP (General Accepted Accounting Principles), İNA (İndirgenmiş Nakit Akımı Analizi) göre 110 milyon euro marka değeri,

Kaya Ropes, Kaya Safety, Kaya Training, Kaya Consulting, Kaya Adventure, Kaya Defence, Kaya Rescue, Kaya Architecture, Kaya Construction, Kaya Sport, Kaya Natural, Kaya Aviation, Kaya Scaffolding,

Kaya Security ve Kaya Lifting gibi markalarıyla 12 ana farklı sektöre ürün ve hizmet sunmaktadır.

Patent, Tescil ve Belgeler

Grubumuz bünyesinde;

530 adet Uluslararası Tasarım Tescil, Faydalı Model, Marka Patenti (Her yıl 30 adet geliştirilen yeni ürün),

245 adet Uluslararası Sertifika (Her yıl 20 adet sertifikalandırılan yeni ürün),

Markalarımızı ve faaliyet alanlarımızı barındıran, 150’den fazla kayıtlı .COM ve 30’dan fazla .COM.TR uzantılı domain adreslerimiz bulunmaktadır

Sertifika ve Akreditasyonlar

Yenilikçi ve değişim odaklı vizyonumuzla edindiğimiz tüm sertifika, akreditasyon ve belgeler ile kalite standartlarımızın seviyesini en iyiler arasına çıkarmıştır.

Grubumuz, insan yaşamını temel alan kalite belgelerine ve sertifikasyonlara, tasarım tescil belgelerine, CE, TSE, NATO standartlarına uygunluk gösteren ve daha birçok tescil belgesi alan sektöründeki tek kuruluştur.

Savunma ve Havacılık Sanayi Konusunda Proje Geliştirdiğimiz Kurumlardan Bazıları;